W pierwszym module opowiem o samym uczuciu złości – nieco w myśl „faktów i mitów”. To bardzo ważne treści. Powiem więcej o tym czym złość jest, a czym nie jest. Czyli o tym, że nie chodzi o przemoc, atakowanie drugiej osoby, krzyczenie czy ranienie kogoś. Adekwatna złość może być nieraniąca, wspierająca nasze poczucie własnej wartości i poczucie sprawczości, szacunek do siebie. Pozwala też walczyć o to co dla nas ważne.
Odróżnimy złość od wściekłości czy furii.
Czasami w zajęciach mogę usłyszeć różną odmianę „ja nie mam w sobie złości” czy „ja już przepracowałem złość”. Opowiem również o takich sytuacjach. A także nieco o konsekwencjach odcinania, blokowania, zaprzeczania swojej złości. W tym module jest 8 nagrań teoretycznych.(w tym wstęp i podsumowanie).
W części ćwiczeniowej będziemy oswajać się z żywotnością w ciele, dotykając złości jako czegoś dobrego, żywego i pomocnego.
To, jaki mamy kontakt z tym uczuciem, w dużej mierze będzie wiązało się z naszą przeszłością. Z jednej strony, możemy mieć w sobie duży ładunek zblokowanej złości, której źródła leżą w przeszłości, a w dzisiejszym życiu „ulewa nam się” w sytuacji z innymi osobami. Z drugiej strony przeszłość wpłynie na to, w jaki sposób wyrażamy bądź nie wyrażamy złości.
- Być może w moim domu złość była niemile widziana i czułem się odrzucony kiedy ją czułem (niegrzeczny, nie przesadzaj, nie histeryzuj)
- Być może przeżywałem rodzica jako kruchego (np. w depresji) i bałem się, że moja złość go zrani
- Być może rodzic obrażał się kiedy złościłem (odrzucając mnie)
- Być może w domu było tyle krzyku i kłótni, że wykrzyczenie się na innych jest moim sposobem auto-regulacji wyniesionym z domu
- Być może bałem się, że jeśli pokażę gniew to zostanę skrzywdzony, uderzony, zakrzyczany
A jak to było w Twoim przypadku?
W module tym opowiem o wpływie zblokowanej złości z przeszłości na dorosłe życie. W tym module jest 7 nagrań teoretycznych.(w tym wstęp i podsumowanie).
Natomiast w sesji ćwiczeń lowenowskich poruszymy uczucia z przeszłości. Często bywa to bardzo intensywna emocjonalnie sesja.
Dobry kontakt ze złością i adekwatne jej wyrażanie wymaga praktyki. I ten moduł jest właśnie o praktykowaniu.
Opowiem zarówno o krokach pracy nad złością – od zaważania uczucia, przez nazywanie co było przyczyną złości, przez czucie i wyrażanie jej. Aż po zastanowienie się kiedy ją wyrażać, a kiedy nie.
Nie da się adekwatnie wstrzymywać złości bez umiejętności wyrażania jej.
W części ćwiczeniowej będziemy kontynuować oswajanie się ze swoimi uczuciami. Odczuwając, oddychając swoją złością, aby mogła nam bardziej służyć jako coś wspierającego. Poszukamy też tego co nas złości najczęściej w dzisiejszym życiu, i czy uczucia są w jakiś sposób podsycane przez nasze przeszłe doświadczenia.
Jeśli pracujemy nad złością, na pewno zdarzy nam się za mocno zareagować na jakąś sytuację. W tym module ćwiczymy też zauważanie kiedy reagujemy za mocno i sprawdzamy czy możliwe jest też przeproszenie w takich sytuacjach.
Pozostajemy też chwilę w uświadomieniu w jakich sytuacjach możemy być nadwrażliwi i możemy być szczególnie czujni na swoje reakcje. Znajomość swoich trudnych miejsc pomoże w porę wziąć głębszy oddech i nie zareagować odruchowo.
W tym module jest 7 nagrań teoretycznych (w tym wstęp i podsumowanie).
W jednym z ćwiczeni przyda się piłka rehabilitacyjna.
Znajdziesz tu nagrania z instrukcją i pokazem dwóch bardzo ważnych ćwiczeń lowenowskich (kopanie i uderzanie), które pomogą w pracy nad złością, ale też nad wieloma innymi uczuciami.